Nusprendę išleisti vaikus pasivažinėti dviračiu, vilniečiai atžaloms turėtų priminti, kad už kiemo ribų nuklysti nevalia. Saugių dviračių juostų treniruotėms Vilniuje vis dar nėra, o vairuotojai dviratininkų atžvilgiu draugiškais jausmais taip pat netrykšta.
Jeigu kalbama ne apie vaikų pasivažinėjimą dviračiais, o treniruotes – susiduriama su pagrindine problema – sostinėje nėra tam tinkamos infrastruktūros.
„Nėra tinkamai įrengtų sporto bazių su šiuolaikine technika (kas ypač aktualu treniruojantis blogu oru bei siekiant kokybiškų ir efektyvių treniruočių rezultatų). Nėra saugios kelių infrastruktūros dviratininkų treniruotėms lauke“, – liūdną sostinės vaikų dviračių sporto padėtį komentuoja Marius Bernatonis, Dviračių akademijos vadovas, pirmosios profesionalios dviračių „Staki-Baltik Vairas“ komandos treneris.
Pasak buvusio profesionalaus plento dviratininko, šiuo metu veikiančios dviračių sporto bazės yra Šeškinėje, Ukmergės gatvėje ir Naujojoje Vilnioje. Tačiau informacijos apie jas yra mažai arba iš viso nėra ir daugiausia ten sportuoja buvusių dviratininkų ar esamų mėgėjų vaikai. Tuo tarpu kokybiškos vaikų treniruotės vyksta už Vilniaus ribų – plente arba miške. Ten, kur eismas ne toks intensyvus.
Treniruotėms mieste galimybių nėra dėl šviesoforų, žiedų, dviračio takų žymėjimo sutapimo su pėsčiųjų takais. Be to, Vilniuje trūksta sužymėtų dviračių juostų, kokias turi daugelis Europos šalių, yra vienintelis Gedimino prospektas.
„Kasmet dviračių sportas mėgėjų tarpe populiarėja vis labiau, tačiau vaikų-naujos kartos sportininkų tarpe vyrauja stagnacija. Iš dalies tai lemia tinkamos infrastruktūros nebuvimas ir tai, kad dviračių sportas nėra pati saugiausia sporto šaka. Be to, mums labai trūksta jaunų entuziastingų trenerių, kurie skleistų informaciją apie šią sporto šaką, treniruotes, varžybas. Gal mes ir neturime Rūtos Meilutytės, bet turime Ramūną Navardauską – praėjusių metų pasaulio čempionate iškovojusį bronzos medalį – vieną iš didžiausių Lietuvos laimėjimų plento dviračių sporte“, – susirūpinimą dėl demotyvuojančių jaunosios kartos dviratininkų sportinių sąlygų susirūpinimą reiškia M. Bernatonis.
Dviratininko manymu, sportuoti ir dviračių sportą rinktis paskatinti galėtų ne tik tėvai, bet ir mokyklos. Dviračių sporto nauda vaikams didelė – treniruotės gryname ore, efektyvus energijos išliejimas (ypač aktualu paaugliams), valios ir ištvermės ugdymas, disciplinos formavimas. Jau nekalbant apie naujus draugus ir teigiamas emocijas po treniruočių miške.
„Vis dar didžiulė problema – nepagarba dviratininkams. Vairuotojams sunku suvokti, kad keliu važiuojantis dviratininkas ne jam trukdo, o sportuoja ir siekia rezultato. Daugelyje Europos šalių yra taisyklė ir sustatyti kelio ženklai, kad dviratininką reikia lenkti 1,5 m atstumu nuo jo bei neužkliudyti“, – sako pirmosios profesionalios dviračių „Staki-Baltik Vairas“ komandos treneris.
„Dviračių akademijos“ vadovo įsitikinimu, tokia kelių eismo taisyklė turėtų papildyti ir mūsų šalies kelių eismo taisykles.