Pirmi klausimai, kurie kyla pradedančiajam dviratininkui – kokio tipo dviratį pirkti ir kaip išsirinkti teisingą dviračio dydį?

Kokio tipo dviratį išsirinkti turėsite nuspręsti patys. Jei planuojate važinėtis miško takeliais, kalnuota vietove ar bekele, pasirinksite kalnų dviratį, jei esate plento ir greičio mėgėjas – plentinį, jei tiesiog pramogausite, važiuosite į darbą, parką, ar tiesiog ruošiatės su šeima važinėtis dviračių takais, rinksitės miesto, hibridinį ar bet kokį kitą patinkantį dviratį.

Kokį dviratį bepasirintumėte, labai svarbu, kad jis būtų tinkamo dydžio. Jei dviratį nusipirksite per didelį ar per mažą, taip ir liksite nesupratęs koks gi tas važiavimo dviračiu malonumas. O pasirinkus neteisingai po ilgesnio važiavimo tikrai skaudės nugarą ir kelius arba tiesiog bus sunku valdyti dviratį.

Jei nusprendėte kokį dviratį pirksite, visų pirma patartume apsilankyti bent keliose dviračiu parduotuvėse. Nebijokite užduoti parduotuvės konsultantui Jums rūpimus klausimus, pasitarkite, išbandykite dviratį.

Nepasiduokite akimirkos silpnumui ir pabandykite ne vieną dviračio tipą ir keletą jo dydžių. Paprastai dviračių dydis žymimas raidėmis XS, S, M, L, XL, XXL, arba dydis nurodomas centimetrais 54 cm, 56cm, 60 cm, 61 cm, ir t.t. Kaip jaučiatės ant dviračio net ir trumpai ant jo atsisėdus, leis paprasčiau nuspręsti ar dviratis jums tinkamas.

Jei dviratį planuojate pirkti internetu, teks remtis dažnai prieštaringomis nuomonėmis apie dviračių tinkamumą ir paskirtį. Reikėtų pasinaudoti specializuotomis skaičiuoklėmis, ar dviračio dydžio nustatymo programėlėmis, kurias dažnai turi patys pardavėjai.

„Mano nuomone, jei perkate pirmą dviratį, jį reikėtų pirkti fizinėje parduotuvėje – turėsite su kuo pasitarti, gausite atsakymus į visus klausimus, galų gale reikalui esant galėsite dviratį susireguliuoti ar net pasikeisti“ – pataria M.Bernatonis

Į ką atkreipti dėmesį renkantis dviračio dydį?

Kiekvienas žmogus turi skirtingas kūno proporcijas, dėl to vienareikšmiškai pasakyti, kad tokio ūgio žmogui reikia vienokio ar kitokio dviračio dydžio negalima. Pasirinkimą sunkina ir besiskirianti skirtingų gamintojų dviračių rėmų geometrija.

Ūgis. Tai pirmas klausimas kurį užduoda kiekvienas dviračių pardavėjas, tad prieš pasirinkdami dviračio dydį turite žinoti savo ūgį. Atsistokite nugara prie sienos ir pilnai išsitiesę dar kartą pasimatuokite kokio ūgio esate. Pagal šį skaičių galima maždaug pasakyti kokio rėmo dydžio Jums reikės.

Kojų ilgis. Dar vienas dalykas, kurį turite padaryti namuose – pamatuoti kojų ilgį. Tam tikslui basas atsistokite nugara prie sienos, paimkite storesnę knygą, įremkite jos nugarėle horizontaliai tarp abiejų kojų, kilstelėkite kiek įmanoma aukščiau. Paprašykite, kad kas nors padėtų, ir ant sienos pažymėti vietą, kurioje baigiasi knygos nugarėlė. Metru išmatuokite atstumą nuo grindų iki pažymėtos vietos. Tai ir bus jūsų kojų ilgis.

Turėdami šiuos du matmenis galite rinktis dviračio dydį. Greičiausiai neiškęsite pats nenusprendęs kokio gi dviračio dydžio reikia, tad žvilgtelėkite kokį dydį rekomenduoja dviračių rėmo dydžio lentelės. Bet primename, kad kiekvieno žmogaus kūno proporcijos skirtingos, dėl to svarbu pasitarti ir pasimatuoti dviratį prieš jį perkant.

Rėmo geometrijos pasirinkimas. Renkantis dviratį laisvalaikiui gamtoje ar su šeima, rėmo geometrija (ne dydis) nėra tiek svarbi. Svarbu, kad dviratis būtų patogus (tinkamo dydžio), reikiamos paskirties, patiktų jo išvaizda.

Renkantis kalnų ar plentinį dviratį sportui, vardan aerodinamikos teks paaukokti kiek patogumo. Prieš galutinai apsisprendžiant, rekomenduotume pasinaudoti Competitive Cylist rėmo geometrijos skaičiuokle. Šiame puslapyje pateikiama išsami informaciją kaip teisingai išsimatuoti savo kūną: rankų, kojų, torso ilgį ir pan.

Į skaičiuoklę suvedę skaičius, gausite lentelę, kurioje bus surašyti rekomenduojami rėmo geometrijos išmatavimai. Atkreipkite dėmesį, kad tai rekomenduojami dydžiai, tikruosius rezultatus gausite tik po specialistų konsultacijos.

Lygindami skirtingų gamintojų dviračių rėmų geometriją, galėsite lengviau nuspręsti koks dviratis jums tinkamas labiau. Pasitaiko, kad kojų ir torso santykis lemia, kad siūlomas rėmas yra mažesnis, nei rekomenduoja kitos skaičiuoklės ar pardavėjai, tačiau ilgesniu viršutiniu rėmo vamzdžiu, nes jūsų kojų ir torso ilgio santykis nėra standartinis.

Dviračio reguliavimo subtilybės. Tam, kad ant dviračio, kurį pasirinkote (o pasirinkote tinkamą dydį), jaustumėtės patogiai, turite jį tinkamai sureguliuoti. Čia turbūt neišsiversite be specialistų ar ne pirmus metus aktyviai dviračių važinėjančių pagalbos.

Žinomose dviračių parduotuvėse dirba žmonės, suprantantys savo amatą, jie padės tinkamai susireguliuoti sėdynės aukštį ir atstumą iki centrinės pedalų švaistiklių ašies, parinks vairo iškyšos ilgį ir t.t. Sėdynės preliminarų aukštį (atstumas nuo pedalų ašies iki sėdynės viršaus) galite sužinoti kojos ilgį padauginę iš 0,883. Šį metodą atrado garsus sportininkas Gregas LeMondas. Priklausomai nuo pedalų, batų pado ar dviratininko šortų įkloto storio, tikslų aukštį baigti derinti keliant ar leidžiant sėdyne po kelis milimetrus.

Galutinį dviračio sureguliavimo variantą rasite tik kiek pavažinėje dviračiu ir atlike reikiamas korekcijas. Jei nepatogu, jaučiate, kad pedalai per žemai ar koja jų nepasiekia, tada sėdynę kiek nuleiskite. Koja, pastatyta ant pedalo žemiausioje jo sukimosi vietoje turėtų likti šiek tiek sulenkta. Klubų kaulai minant neturėtų siūbuoti į šonus. Pati sėdynė turėtų būti horizontali (sėdynės snapas neturi būti nei nulenktas žemyn, nei pakeltas).

Pabaigai norėtume pabrėžti, kad tinkamai pasirinktas dviračio dydis visų pirma važiuojant leis jaustis patogiai. Tiesa, nenustebkite, kad važiuojant ilgesnius atstumus, gali pradėti skaudėti pečius, kaklą, ar sėdynkaulius. Tai normalu, jei esate nepratęs. Vėliau skausmai mažėja, ir ilgainiui pranyksta. Jei dviratis nėra tinkamo dydžio, diskomfortas paprastai nepraeina, o žmonės kiek pavažinėję, dviračius meta manydami, kad tokios kančios ne jiems. Todėl negalėkite laiko ir pastangų dviračio pasirinimui ir jo tinkamui sureguliavimui.

Dviraciuakademija.lt puslapyje yra naudojami slapukai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu.

Išsamią informaciją rasite privatumo politikos puslapyje